Hälsningar från Etiopien


Tänk att få vara med när etiopiska WSG firar 20-års jubileum😀

WSG är en grupp inom Mekane Yesu kyrka som sprider ljus och hopp åt alla Addis Abebas gatubarn. Gruppen har många nationella och internationella vänner och alla var där och firade under nästan en hel vecka. Barn och lärare på organisationens skolor sjöng, dansade och berättade om sina olika skolprojekt. Vi fick träffa kvinnogruppen som stöttar varandra och ber tillsammans i lokalsamhället, ungdomar som efter ett hårt och utsatt liv på gatan fått en andra chans, unga kvinnor och män som tagit examen och som för det goda arbetet vidare. Vi fick vara med om den fantastiska invigning av den nya mamma/barn-kliniken, fira festgudstjänster tillsammans, dela måltider och erfarenheter. Inte att förglömma alla kaffeceremonier, härliga andakter och predikningar och alla glada skratt.